Мільйони в сніг

5 декабря 2019, 13:55
Цьогоріч зима в Україну прийшла вчасно. У перші дні грудня в більшості регіонів випав сніг. На його прибирання щороку виділяють мільйони бюджетних грошей. “Слідство.Інфо” вирішило проаналізувати витрати міст, які вже встигли підготуватися до зими. І визначило найбільш цікаві дорогі закупівлі послуг з прибирання снігу.

Журналісти довідалися, що більшість з тих компаній, які здобули перемогу в мільйонних тендерах, мають сумнівну репутацію. Деякі з них фігурують у кримінальних провадженнях, а чимало таких фірм пов’язані з посадовцями. 

Київ  понад п’ять мільйонів гривень

Початок зими традиційно стає для мешканців українських міст проблемою. Торік у перший день снігу лише у Києві сталося близько пів тисячі аварій на дорогах. Також минулої зими у столиці на близько 300 тисяч гривень оштрафували компанії, які мали би прибирати сніг, але не робили це належним чином. Подекуди — і самі міста оголошують закупівлю послуг в останній момент.

Для цієї зими столиця заздалегідь оголосила тендери. Найбільші суми закупівель склали 5,5 мільйонів гривень. Зокрема, близько трьох мільйонів гривень витратять у Печерському районі. Перемогу в конкурсі отримала компанія “Новобуд-ВС”. Вона належить киянам Сергію та Валентині Натальчукам. Дружина Сергія Наталія працює у Національному банку України. Компанія фігурувала у кримінальних провадженнях. Розслідування, серед іншого, стосувалася можливого розкрадання коштів при будівництві тротуарів у Борисполі.

Єдиним конкурентом фірми була “Будівельна компанія — ВР”, яка теж згадується у декількох кримінальних провадженнях. За версією офіційного слідства, у 2015-2017 роках компанія могла недоплатити майже шість мільйонів гривень податку. До слова, у минулорічних закупівлях щодо прибиранні снігу в Печерському районі столиці також брали участь тільки ці дві фірми. 

У ще одному з центральних районів столиці, Шевченківському, витратять близько двох мільйонів гривень на прибирання снігу. Тендер на закупівлю цієї послуги провели ще на початку 2019-го року. Компанія “Данко”, яка перемогла в ньому, працює понад 16 років та зареєстрована у Києві. Щоправда, її власник Денис Чумак, зареєстрований в окупованій Макіївці. 

По 200 тисяч гривень вже закупили прибирання тротуарів та доріг в Оболонському районі та Святошинському районах, а також ще 100 тисяч планують витратити у Деснянському.

В інших районів Києва тендери або ще не оголошувалися, або суми, передбачені на утримання вулиць узимку, “роздробили” на багато дрібних закупівель. 

Одеса  більше чотирьох мільйонів гривень минулого року і майже стільки ж у новому 

Послуги з прибирання вулиць від снігу на 2019 рік Одеса закупила ще минулоріч. На це міська влада витратила понад чотири мільйони гривень. Як уже розповідало “Слідство.Інфо”, перемогу отримала компанія “Ескадор”, наближена до оточення міського голови Геннадія Труханова.

Крім того, на прибирання снігу до кінця цього року Одеса нещодавно оголосила ще один невеликий лот вартістю у 200 тисяч гривень. У новому році місцева влада вирішила витратити 3,5 мільйони гривень.

Біла Церква — 18 мільйонів

Місто Біла Церква, що на Київщині, на прибирання снігу прийдешнього року планує витратити майже 18 мільйонів гривень. Минулого року там витратили майже таку ж суму. Переможцем обрали місцеву компанію “Білоцерківське шляхово-експлуатаційне управління”. Її засновницею є родичка колишнього міністра транспорту часів Януковича.

Луцьк  лот на п’ять мільйонів

У Луцьку, як і минулого року, тендер виграло місцеве комунальне підприємство “Луцькспецкомунтранс”. Підприємство опікується вивозом сміття, ліквідацією сміттєзвалищ, утриманням мереж каналізації та прибиранням доріг. У 2019-му році місто закупило у них послуг на 2,4 мільйони гривень. Також Луцька міська рада вже оголосила лот і на наступний рік — вартістю в понад п’ять мільйонів гривень.

Кам’янське — рекордні понад 30 мільйонів 

У Кам’янському Дніпропетровської області послуги з прибирання снігу на два мільйони гривень вже закупили на початку листопада. Перемогла місцева фірма “Укравтобуд”, яка будує дороги. Статутний капітал компанії становить лише 500 гривень. Її засновниками є Вадим Єрмоленко та Гончаренко В’ячеслав. Дружина першого працює в департаменті економічного розвитку міськради Кам’янського. Щоправда, у її декларації згадки про компанію чоловіка немає.

Також додатково у одному з районів Кам’янського закупили розчищення доріг від снігу на 100 тисяч гривень. Крім того, місцева влада вже оголосила тендер із зимового утримання міста на 30 мільйонів гривень. Наразі результатів немає.