Польський трамвай Кличко - істория з продовженням

31 октября 2019, 09:49
Київський міський голова Віталій Кличко влітку 2015 року підписав меморандум з польским виробником на закупівлю 50 трамваїв. Протягом 2017-2019 трамваї були придбані. Про те як вдалося Кличко протягнути цю корупційну оборудку через тендери наша історія.

Історія з польськими вагонами розпочалась перед мерськими перегонами у жовтні 2015 року коли Віталій Кличко презентував польський трамвай і запевнив, що такі вагони невдовзі з’являться у Києві.

Наприкінці 2015 року Київпастранс оголосив торги на закупівлю 10 вагонів, то технічні вимоги виявились оптимальними для виробника трамваїв, які презентував мер.

Чому Кличко був так впевнений, що польські трамваї незабаром з'являться у столиці?

Тому, що влітку 2015, ще до своєї передвиборчої презентації, Кличко особисто відвідав завод Песа і підписав меморандум про співпрацю.

Нині цей документ засекречений, але польські ЗМІ повідомляли, що Кличко уклав угоду на придбання 50 трамваїв.

На презентації вагона Віталій Кличко зазначив: «це трамвай новий і такі трамваї вже будуть ходити в Києві. Перший трамвай четвертого покоління в місті Києві, перший і не останній». Слово мер дотримав. В останні дні 2015 року КП«Київпастранс» оголосило торги на закупівлю 10 трамваїв на суму 287 млн грн.

У відповіді на Запит, де знаходиться презентований в жовтні минуло року трамвай Песа Київпастранс відповіло, що в комунального підприємства. Повертати його після презентації до Польщі навіть не стали.

Технічні вимоги до тендеру виписані так, що конкурентів не лишилося. Жоден український виробник не зміг взяти участь на торгах. При тому, що пропозиції були - втричі дешевші.

Анатолій Кердівара, гендиректор ТОВ «Татра Юг» розповів, що його компанія оскаржувала торги. Причина - встановлені у тендерній документації такі норми, які би
виключали участь будь-якого з українських виробників. По-перше, замовник хотів бачити 10 вагонів до кінця цього року. По-друге, ці нові вагони мали технічне завдання, яке неможливо виконати українськими виробниками у стислі терміни. 

Йдеться про вимогу – 26 метрів довжина вагона. Ні Електрон, ні Татра-Юг не виробляють таких вагонів.

Водночас у Песи вагони з такими характеристиками - вже готові. Ще 2012 року Москва замовила 120 трьохсекційних вагонів у польського концерну Песа. Більшу частину трамваїв купили, а понад 20 виготовлених вагонів залишилися на польських заводах. Тож ті вагони вирішили приютити в Києві.

Навіщо за таких обставин взагалі проводили відкриті торги спробував пояснити тодішній гендиректор КП «Київпастранс» Сергій Майзель :" Ну тому що… для того, щоби ми більш обширений круг виробників затягнули. Для нас важливо – ціль одна. Перше, дві цілі ми переслідували - це для того, щоб зробити спільне підприємство в Києві, європейського виробника трамваїв і друге, український виробник, який виробляє на Україні трамваї, завжди, щоби в нього була планка рости і підніматися до європейського рівня. Песа, це все таки трамвай четвертого покоління."

Представник компанії Песа Даріуш Скотніцкий підтвердив співпрацю з Києвом. Щодо змісту Меморандуму пан Даріуш додав лише, що передбачається монтаж вагонів у Києві із можливим залученням українських компаній. Але в результаті торгів в Київ поставлять вже змонтовані готові вагони.

Спільне виробництво трамваїв співзвучне із московськими закупками трамваїв Песа. В Москві декларувалося спільне виробництво трамваїв Уральського вагоно-будівного заводу та польської компанії Песа. Проте виготовили всю партію вагонів у Польщі. До речі, в Києві компанія Песа моє свою фірму «Песа Укрсервіс» з 2010 року.

Технічний додаток:

Зважаючи на реалії ринку, крім представлених на тендері польської Песа та швейцарської Штадлер, з українських виробників участь в торгах могли брати ТОВ «Татра-Юг» та львівський Електрон. 

На день розкриття пропозицій конкурсних торгів 1 трамвай коштував би:

  • Штадлер вартував би 53,5 млн грн,
  • ПЕСА – 43,3 млн грн.
  • Електрон - 28 млн грн
  • Татри – 13 грн млн.

Щодо технічних характеристик: від габаритної довжини залежить місткість вагону.

За цим критерієм перемагає львівський Електрон, який перевозить на 30 пасажирів більше від Песи. Але він не має складських запасів і не міг би поставити всю партію одразу, як цього вимагав Пастранс. Рівень підлоги - це наявність у салоні перепадів висоти. 100% - рівна підлога. 36% - три сходинки біля дверей.

Низькопідлоговий трамвай зручніший, але різниця в ціні - трикратна. 

На цьому завершувався матеріал 2016 року.

Торги у 2016 році не відбулись.

Але Кличко слово стримав і всі 50 вагонів були Києвом придбані

Перші 40 вагонів прийшли до Києва після "перемоги" Песа на тендері у 2017 році:

ДОГОВІР  № 52.17-258 від 16.08.2017 - 1 813 199 000 UAH 

Вартість одного вагону становила: 45 329 975 грн.

Наступні 10 Песа продала Києву у 2019 році за ціною 56 844 250 грн. за вагон.

ДОГОВІР  № ММ/5060/19/149 від 04.04.2019 -  568 442 509 UAH

Таким чином Кличко слово своє стримав і обіцяну за меморандумом підписаним у 2015 році закупку 50 вагонів провів. 

А як же тендер?

Тендер?

А кому в Україні і коли заважала процедура тендерів для проведення своїх злочинних оборудків?