В чиїх інтересах Україна легалізує азартні ігри?

4 октября 2019, 17:22
Відповідно до проведеного групою «Рейтинг» опитування 58% респондентів виступають проти легалізації грального бізнесу та ще 70% негативно ставляться до азартних ігор.

На заході країни та серед жінок відсоток ще вищий – 90% опитаних жінок ставляться негативно до азартних ігор, та 66% – проти легалізації.

Це загрозливі цифри для процесу легалізації адиктивного товару та вони свідчать про те, що суспільство не розуміє, що люди отримають в результаті легалізації та які їх інтереси будуть враховані.

Однією з причин такого несприйняття є те, що українців залишили «за парканом» процесу написання та обговорення законопроекту.

Вже кілька тижнів функціонують якісь таємні групи, що пишуть таємні законопроекти. Їх піратськими версіями, отриманими через знайомих або «знайомих знаймих», обмінюються між собою ЗМІ та окремі експерти. Жодного тексту з ідентифікацією авторства або приналежності до держави не було опубліковано будь-якими офіційними каналами.

В розробці та обговоренні проектів приймають участь, маючи право голосу:

  • бізнес, що має ціллю отримання більших прибутків;
  • окремі представники сьогоднішнього нелегального азартного ринку, які вже звикли працювати «в тіні» та виростили на таких правилах покоління працівників;
  • чиновники, що не розуміються на цьому ринку та рухаються фактично «наосліп»;
  • представники окремих юридичних компаній, клієнтами яких є в тому числі перші та другі…

В цьому колі нема осіб, що лобіюють інтереси цих 58 та 70% населення. І це є великою помилкою, яку держава зробила на самому старті процесу. Адже легалізація – це компроміс між неграючою та граючою частиною суспільства. Функція держави – забезпечити, щоб цей компроміс був чесний, безпечний та виконувався.

Але за «столом перемовин» опинились ті, хто заробляють гроші на азарті. А друга сторона процесу – більша частина українців, не представлена. І автори проекту не бачать проблеми в тому, що питання моделі компромісу з цією стороною вирішується без неї.

Досі ніхто не чув від представників профільних державних інституцій, яка пропонується модель легалізації та які права й інтереси 58 та 70% українців будуть захищені та враховані.

При цьому суспільство бажає почути чіткі відповіді на питання, щоб, можливо, змінити свою позицію та погодитись на легалізацію:

Як держава захистить їх та членів їх родин, близьких від лудоманії?

Як буде забезпечена дорога дітей до школи без спокуси по дорозі яскравими вивісками гральних закладів?

За допомогою яких швидких та ефективних інструментів корумпований азартом силовий блок буде боротись зі своїми нелегальними годувальниками?

Як буде забезпечено, що ні букмекери, ні лотереї не будуть схожі на гральні автомати, нарешті перетворившись перші – в інтелектуальну, а другі – у сімейну розвагу?

Які суми коштів, взяті не зі стелі, отримає та буде отримувати кожен рік країна від легалізації азартного бізнесу?

Як буде забезпечена онлайн прозорість для суспільства отримання та витрачання кожної з порахованих вище копійок?

Куди будуть спрямовуватись ці кошти та в якій формі отримає суспільство свою матеріальну сатисфакцію за готовність на легалізацію шкідливого, на їх думку, бізнесу?

На ці питання українці досі не почули відповіді від держави. Нема телефона або адреси, на яку їх можна направити. Нема прізвища особи, що відповідальна за цей процес, та буде це роз’яснювати. Українці не мають власного лобіста, здатного відстояти їх інтереси в цих перемовинах між акулами грального ринку та майже нульовими в ринку чиновниками.

Якщо цю помилку оперативно не виправити, далі події можуть розгортатись двома шляхами, кожен з яких стане провальним для процесу легалізації.

Перший. Процес легалізації заблокується ще на роки через неготовність суспільства.

Другий. Розроблений в такій процедурі законопроект буде зареєстрований в парламенті. Законотворці увімкнуть звичний турборежим, ігноруючи зауваження від експертів або цільових груп, якими б слушними вони не були. Буде проведена неякісна легалізація, яка в підсумку закінчиться новою забороною азартного бізнесу.

В обох варіантах отримають зиск представники нелегального азартного бізнесу та корумповані чиновники. Українці в обох варіантах у програші.

Тому влада повинна:

Усвідомити, що легалізація здійснюється саме в інтересах більшості простих українців, які повинні бути вигодонабувачами цього процесу;

Опублікувати законопроект або детальну концепцію легалізації;

Створити ефективний канал комунікації, за допомогою якого українці зможуть надавати свої пропозиції та зауваження;

Поставити стільці за столом перемовин для фахових, незалежних та рівновіддалених від операторів ринку та чиновників лобістів законних інтересів українців, як другої сторони цього компромісу.