30 августа 2021, 08:21
Сім років тому видатний стратег Василь Грицак, який з 7 липня 2014 року до 18 червня 2015 року керував АТО на Сході України, влаштував військову катастрофу в районі міста Іловайськ.

Завдяки таланту цього полководця підрозділи Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та Збройних Сил України, підпорядковані Грицаку відповідно до статей 12 і 13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», а також добровольчі формування, що самоорганізувалися для захисту територіальної цілісності України, були знищені в Іловайському котлі військами Російської Федерації. До сьогодні не вдалось встановити навіть точну кількість жертв Іловайської трагедій, а свій воєнний талант Василь Сергійович невдовзі продемонстрував ще раз – під Дебальцевом. Тим не менш, 25 березня 2016 року президент Порошенка удостоїв Грицака за видатні заслуги військового звання генерал армії України.

Оскільки Грицак, ставши в наступному головою Служби безпеки України, волів не афішувати ту обставину, що це саме він керував АТО під час Іловайський операції, і намагався через агентуру СБУ в журналістському середовищі «перевести стрілки» на свого першого заступника по штабу проведення АТО Муженка, абсолютно непричетного до АТО тодішнього міністра оборони Гелетея чи навіть екс-заступника голови Дніпропетровської облдержадміністрації Корбана, нагадую, що, відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом», АТО керує оперативний штаб на чолі з керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України. Саме керівник АТЦ при СБУ приймає рішення про початок та завершення АТО, визначає межі району проведення АТО, за потреби вносить пропозиції щодо введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, керує військовослужбовцями Збройних Сил України, Нацгвардії, співробітниками правоохоронних органів та іншими особами, які залучаються для проведення АТО.

До 14 квітня 2014 року керівником оперативного штабу АТО був Віталій Циганок, який, власне, і прийняв за погодженням з головою СБУ Наливайченком рішення про початок проведення Антитерористичної операції, з 14 квітня до 7 липня 2014 року АТО керував Василь Крутов (хоча, підозрюю, Крутов про це навіть не знав, оскільки ніколи не читав Закон України «Про боротьбу з тероризмом» і командування штабом АТО на себе не приймав), з 7 липня 2014 року до 18 червня 2015 року АТО очолював Василь Грицак, після нього керівником АТО на Сході України став перший заступник голови СБУ Віталій Маліков. Саме ці достойники несуть відповідальність за бойові дії в умовах правового режиму мирного часу, колосальні жертви як серед військовослужбовців, так і мирного населення, та злочини, вчинені в зоні АТО мародерами на кшталт міліціонерів з роти «Торнадо» на чолі з тричі засудженим Оніщенком чи бандитів з угруповання раніше засудженого Грішіна (він же ж Грішин, він же ж Гришин, він же ж Семен Семенченко).

Сподіваюсь, що коли на Грицака вдягнуть наручники за скоєні ним воєнні злочини, то перше запитання на допиті, яке йому поставить слідчий, буде показати затверджене Кабінетом Міністрів України Положення про оперативний штаб з управління антитерористичною операцією, яким керівництво Служби безпеки України повинно було, відповідно до частини 2 статті 12 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», керуватись при проведенні АТО. А другим запитання буде – що саме він зробив для запровадження надзвичайного стану та евакуації мирного населення з району проведення АТО?

Принагідно зазначу, що тодішній Верховний головнокомандувач Петро Порошенко (як і керівництво Збройними Силами України) жодної юридичної відповідальності за Іловайський котел не несе, оскільки загибель сотень людей трапилась не в під час загальновійськової операції, а в умовах правового режиму мирного часу внаслідок керованої Грицаком антитерористичної операції, яку проводила СБУ, себто правоохоронного заходу.