Венецианская комиссии раскритиковала войну Зеленского с КСУ

31 октября 2020, 20:59
Венецианская комиссии в беспрецедентно короткий срок оценила инициативу Офиса президента по перезагрузке Конституционного суда и разнесла ее в пух и прах.

«Ефективна боротьба з корупцією та повага незалежності судової влади та верховенства права повинні йти рука об руку. Не може бути ефективної боротьби з корупцією без незалежної судової влади та поваги верховенства права. Так само не може бути незалежної судової влади та поваги верховенства закону, коли корупція широко поширена.

 Зусилля України у боротьбі з корупцією потрібно продовжувати та активізувати, відповідно до Конституції країни та міжнародних зобов'язань, і, зокрема, рекомендацій Групи держав проти корупції Ради Європи (GRECO). Рекомендації GRECO повинні бути повністю і ефективно виконані без зволікань.

Зусилля щодо боротьби з корупцією стосуються не лише прийняття законів чи створення інституцій. Вони здебільшого стосуються ефективної реалізації прийнятих реформ. У цьому контексті незалежність та неупередженість антикорупційних установ мають бути забезпечені не лише законодавчо, а й на практиці.

У своєму нещодавньому Спільному висновку CDL-AD (2020) 022 з Генеральним директоратом з прав людини та верховенства права (DGI) Ради Європи щодо проекту поправок до Закону "Про судоустрій і статус суддів" та деяких Закони про діяльність Верховного Суду та судових органів (законопроект № 3711), Венеціанська комісія також наполягала на важливості боротьби з корупцією в Україні, зокрема в судовій системі.

Конституційний Суд відіграє важливу роль як воротар Конституції та її цінностей та як арбітр розподілу влади. Ми повністю погоджуємось з важливістю забезпечення довіри громадськості до Конституційного Суду, і ми б додали, що довіра інших державних установ є не менш важливою.

Довіра не означає відсутність незалежності, навпаки: Конституційний Суд може користуватися довірою інших державних установ та громадськості лише в тому випадку, якщо він справді незалежний. Довіру потрібно заслужити. Але це можна заробити лише в системі, яка поважає конституцію та верховенство права.

Припинення повноважень суддів є грубим порушенням Конституції та основного принципу розподілу влади. Порушення Конституції, навіть якщо це, можливо, з поважної причини, не може призвести до культури конституціоналізму та поваги верховенства закону, якої дотримується боротьба з корупцією.

Ми розуміємо, що перед вами дуже серйозний виклик, і ми не недооцінюємо необхідність своєчасних, рішучих та рішучих дій. Проте ми закликаємо вас врахувати несприятливі, глибокі та довгострокові наслідки для вашої країни можливого поспішного рішення про звільнення конституційних суддів.

Ми рекомендуємо вам вивчити можливі альтернативні шляхи забезпечення того, щоб боротьба з корупцією у відповідності до міжнародних стандартів залишалася пріоритетом для вашої країни.

GRECO продовжить моніторинг дотримання Україною міжнародних антикорупційних стандартів. Венеціанська комісія та Рада Європи в цілому готові - в терміновому порядку, але з часом, необхідним для проведення ретельного аналізу варіантів - допомогти вам у розробці конкретних рішень для вирішення поточної ситуації»