Планетарні зміни, спричинені новим вірусом, назавжди розділять наше життя на До і Після

11 апреля 2020, 08:00
Ми живемо у максимально цікавий час. Коли світова Історія робить крутий поворот, а ми з вами – у першому ряду з попкорном і можливістю змінювати сюжет.

Бізнес перейде на віддалену роботу і вже не розумітиме навіщо платити дурні гроші за такі офісні площі. Ринок оренди офісів сильно просяде, багато офісів пустуватиме, ціни за квадратний метр впадуть, малий бізнес цим скористається, матимемо розвиток малого та середнього бізнесу. Чи не матимемо, через економічну кризу?

Також жорсткі карантинні обмеження потужно буцнуть розвиток онлайнових технологій, хмарних сервісів, відео-платформ, технологій віддаленого керування процесами, тощо. Відповідно, індустрія безпеки цих технологій побіжить слідом за ними. Змушена буде.

Оце я розумію, справжня диджіталізація. На порядок потужніша та природніша, ніж намагаються затулити нам мамкіни жижиталізатори.

Виявляється, дітям до школи не так вже й обов’язково було ходити. Виявилося, що для них це, здебільшого, моральна каторга, а знання можна отримати і без низько-кваліфікованих вчителів, без зневаги та булінгу, і що самонавчання з точковим контролем набагато більш ефективне, ніж пост-радянська система приниження дітей в українських школах. Може, хоча б вірус нарешті примусить МОН переглянути перевантажну непотрібом програму середньої освіти та зменшити армаду низько-оплачуваних вчителів.

Концепція «пересідаємо на громадський транспорт», яка активно пропагувалася останні роки у Європі загалом та у Києві зокрема, вже звучить недоречно, навіть соромно згадувати: маємо закрите метро, обмеження на громадський транспорт, чи не єдиним засобом пересування є приватні автомобілі. Агов, а як же величезна проблема забруднення повітря, вже не актуально? Чи вона була відпочатку дещо перебільшена? Де ви, активісти, де мер Кличко, який на їде на роботу в мерію на велосипеді? Чи стало чистіше повітря від того, що на вулиці виїхало усе, що має двигун?

Туристична галузь переосмислить свої цінності. Позаминулого року на Майорці (Іспанія) місцеві мешканці бунтували проти туристів, не усвідомлюючи як вони від них залежать. Тепер матимуть час насолодитися світом без туристів, допоки доїдають зароблені на них запаси.

Туристичні місця та їх мешканці також відпочинуть, почистять собі пір’ячко, пофрабуються-поремонтуються. Навчаться – ні, не любити – хоча б поважати туристів, а не тільки розводити на гроші.

Зміняться і відносини влада-суспільство. Занадто м’які заходи з протидії коронавірусу підштовхнуть до думки «а нахіба нам такий укряд?». Зажорсткі заходи призведуть до схожого висновку «А нахіба нам такий геморой на рівному місці? Диктатуру – геть!». Не виключаю навіть якогось глобального тренду осучаснення демократичних цінностей у системі керування державами: як в сторону меритократії, так і в сторону диктатури, хтозна.

Тобто вірус вже змінює Світ навколо нас, і яким він буде за півроку – важко навіть передбачити. Забагато одночасних факторів, сукупний вплив яких невідомо як змінить суспільні відносини по всьому Світові. Багато сучасних пророків та аналітиків спіймають облизня, хіба що хтось випадково вгадає.

Світ вже ніколи не буде таким, як раніше. Він змінився, і продовжує змінюватися. І яким буде після завершення змін – передбачити надзвичайно важко. (Хто не вірить – пригадайте, чи можна було уявити собі рік тому, що за люди керуватимуть Україною і що вони витворятимуть).

Що хочу сказати: зміна Світу - це не добре і не погано. Це факт, який треба прийняти та/або діяти з його урахуванням.

Можна намагатися вплинути на цей процес, а можна плисти за течією. Але проігнорувати майже нікому не вдасться. Настає нова Реальність.

Даруйте, що сьогодні мої роздуми не тільки про кібербезпеку.