Новини з цифрового ГУЛАГу та апдейти по кібер-розпилам

10 апреля 2020, 19:37
8 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України виділив майже 50 млн. гривень на закупівлю СБУ «для придбання та впровадження системи диспетчеризації та реагування “Verint NowForce”

8 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України виділив майже 50 млн. гривень на закупівлю СБУ «для придбання та впровадження системи диспетчеризації та реагування “Verint NowForce”, необхідної для здійснення заходів, спрямованих на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України.» https://tinyurl.com/umuco44

(на випадок, якщо розпорядження раптово засекретять – викладаю ще скріншот)

Одразу виникає купа запитань.

По-перше, чому «система диспетчеризації»? Диспетчеризація чого? Звідки до диспетчера бути надходити інформація, з яких джерел? Хто її туди буде надсилати? У чому взагалі полягає суть системи?

Жодних даних.

По-друге: у Світі існують безліч подібних систем, різної вартості та функціональності, але КМУ у своїй постанові прямо вказує назву і виробника системи, разом із ціною закупівлі. Без тендера, без конкурсу.

Ми так вирішили – циц там.

Прозорро? Ні, не чули. У нас тут пандемія, захворіло 0,004% мешканців, померло 0,00017% - це ж майже катастрофа, треба терміново розпилити 2 мільйони доларів!

Яке ще законодавство, коли треба рятувати країну?! А хто такий Свинарчук?

По-трете, за деякими даними, вартість системи Verint NowForce завищена приблизно вдвічі. Але це не точно, треба дивитися точну специфікацію та надсилати по ній запит ізраїльському виробнику. І це мали б робити правоохоронці або спецслужби.

Але ж закуповує сама спецслужба! Не МОЗ, не Національна служба здоров’я, навіть не Кабінет Міністрів.

Здавалося б, яким боком Служба Божа до закупівель проти коронавірусу? Усі завдання СБУ визначені у Законі України «Про Службу безпеки України», і там немає нічого про закупівлю засобів таємничої диспетчеризації у медичних цілях. Звісно, контррозвідувальні яйця можна підвісити і до ситуації з коронавірусом, але ж мають існувати якісь межі здорового глузду та урино-офтальмології.

Але якщо копнути глибше, то стає зрозуміло чому саму СБУ.

Справа у тому, що ізраїльська компанія Verint спеціалізується на виробництві того, що в українському законодавстві називається СТЗ – «спеціальні технічні засоби». Тобто техніка для стеження, підслуховування, негласного контролю, «моніторингу» і всього того, що ми з вами, шановні платники податків, так любимо.

Незаконний обіг засобів СТЗ карається ст. 359 Кримінального кодексу України (про це окрема давня історія, вже давно не смішна).

Обіг таких спецзасобів контролюється – пабам! – Службою безпеки України.

Розслідування злочинів по 359 статті здійснюється також СБУ.

Офіційно закупівля СТЗ дозволена виключно органам та підрозділам СБУ.

Начебто тепер пазл складається, так?

Але не спішимо з висновками, ми ж не знаємо що саме хоче СБУ закупити, вірно?

Тому йдемо на сайт виробника і дивимося відео-презентацію продукту: 

Суть виступу буде зрозумілою навіть для тих, хто не дуже вміє в англійську.

Але розкажу найцікавіші моменти українською.

Система складається з, власне, моніторингового софта (на великих екранах), куди інформація потрапляє з……барабанний дріб ….. смартфонів користувачів системи!

У смартфони встановлюється відповідний оригінальний додаток, через який користувач може швидко надіслати сигнал тривоги, який миттєво відображається у диспетчера, реєструється, і автоматично вживаються заходи реагування. Наприклад, на допомогу виїжджає група швидкого реагування. Або група захвату. Або фіскали з штрафними квитанціями. Або бригада психлікарні. Виробник обіцяє гнучку кастомізацію під кожного клієнта))

Але є у системі ще одна прикольна особливість: користувачу можна повісити окрему зовнішню відеокамеру (як нагрудні камери у наших патрульних поліціянтів) і спостерігати що відбувається навколо абонента. У дядька на відео вона висить на кишені піджака, кругленька така.

Чудово, правда? І не треба робити само-селфі через додаток Дій-вдома, таваріщ майор сам усе чудово бачитиме. А не хочеш носити камеру – штраф тобі, падлюка, від 17 до 34 тисяч гривень. Шоб знав як родіну любити, «пєтушара» (С), https://tinyurl.com/s6quvbq

А тепер збираємо усі пазли до кучі.

Спецслужба, яка не повинна займатися суто медичною проблемою, без тендера, за (можливо) завищеною ціною закуповує систему іноземного виробництва, яка, з великим ступенем вірогідності, буде використовуватися для масового стеження за громадянами.

Риторичне питання стосовно обов’язковості для державних інформаційних ресурсів використання Комплексної Системи Захисту Інформації (ст. 8 Закону України «Про безпеку інформації в ІТС») – вже навіть не ставлю. Зелений режим вже давно і ґрунтовно забив на українське законодавство, воно їм заважає, а розробити нове – клепки не вистачає.

Тому для порятунку країни її громадяни зобов’язані терміново заплатити за чудернацьку вендер-вафлю (wunderwaffe – чудо-зброя, нім.), щоб чекісти з “холодною головою та чистими руками” (С) спостерігали за дурним стадом, яке ось-ось само себе знищить.

Так що поліцейський додаток Дій-вдома – це вже вчорашній день, таварісчь Федоров.

У гру вступає важка артилерія, з серйозними грошима. Неважливо чиї гроші – ваші чи наші – головне врятувати вас, лемінги. Ще подякуєте ДКІБ СБУ за далекоглядність. Адже після цієї пандемії будуть ще багато інших, чи не так? А як не буде, то доведеться вигадати. А зброя проти усіх наступних епідемій-пандемій у нас вже є, так шо ми – в доміку. А заодно можна стежити за всякими активістами, політичними опонентами, противниками жижиталізації, та іншим незгодним непотребом.

Так шо ви не хворійте.

Про усе інше попіклується таваріщ майор.