Траффім звинуватили у масштабному шахрайстві з трафіком

24 октября 2019, 22:49
В Україні розкрили глобальну тізерну мережу, що продавала сайтам неіснуючий фрод-трафік, фальшиві кліки та окрутила навіть Google. Збитки рекламодавців сягають сотень мільйонів, повідомляють журналісти порталу Антикор. Що таке фрод-трафік і чому...

В Україні розкрили глобальну тізерну мережу, що продавала сайтам неіснуючий фрод-трафік, фальшиві кліки та окрутила навіть Google. Збитки рекламодавців сягають сотень мільйонів, повідомляють журналісти порталу Антикор.

Що таке фрод-трафік і чому він такий небезпечний

Фрод (англ. fraud[1] «шахрайство») — вид шахрайства у сфері інформаційних технологій. В свою чергу фрод-трафік це неіснуючий фальшивий трафік, згенерований ро-ботами, і який напряму впливає на якість рекламних компаній в інтернеті. Маскуючись під реальних користувачів, боти склікують рекламу і зжирають рекламні бюджети.

У випадку зі згаданою мережею, використовуючи фрод-ботів, ця система гарантувала клієнтам вражаючі на вигляд результати CTR (співвідношення показів і кліків на рекламні банери). Проте ефективність подібного рекламного трафіку була дуже низькою і вкрай шкідливою.

Від такого шахрайства, в першу чергу, страждають сайти, які прагнуть заробляти на рекламі і потребують збільшення відвідувань, бо в разі виявлення їх участі (навіть несвідомої) в шахрайських схемах, у них можуть виникнути серйозні проблеми. Як-то зниження рейтингу, втрата іміджу, потрапляння у чорний список пошуковиків, тощо. Та найбільше потерпають рекламодавці, що залишаються без реальних клієнтів, витрачають кошти впусту, і несуть величезні збитки. Але щоб розібратись у цьому ганебному явищі, треба зрозуміти внутрішній контекст і загальносвітову тенденцію в цьому питанні.

Проблема зі штучним накручуванням трафіку існує, напевно, з початку 2000-х років, коли інтернет-реклама намагалась відвоювати позиції у ТВ та друкованої преси. В такій ситуації штучно покращувати свої показники вважалося не ганебним.

«3-5% накрученого трафіку у співвідношенні до реального – це майже статистична похибка, найближчий орієнтир, тенденція бажаного зростання. І якщо цей показник не перевищує 10% — криміналу тут немає. Вважайте це штучним марафетом – наче гарно пофарбована красуня, яка трохи красивіша, ніж без макіяжу. Всі розуміють, що справжнє обличчя трохи менш привабливе, але приймають правила гри, бо так навіть зручніше. Таким грішать більше половини сайтів та гравців ринку інтернет-реклами, вважає Джим Беррі, інтернет-експерт, блогер, що співпрацює з ведучими рекламними асоціаціями.

Та якщо не вживати ніяких заходів, не стримувати апетити шахраїв, то «кидалово» з інтернет-рекламою на основі фрод-трафіку заполонило б всю мережу, наче фальшиві долари, які не можна відрізнити від справжніх. Що, в свою чергу, просто обвалило б ринок і позбавило сенсу купувати трафік та замовляти онлайн-рекламу взагалі.

Тут можна провести аналогію з радянським м`ясним відділом, коли «в довісок» до шматочка вирізки під нього на ваги клали ще й чималеньку кістку. Проте у випадку з фрод-трафіком апетити шахраїв часто не зупиняються лише на «кістках у довісок». Останніми роками новітні бот-технології і ситуативна кон’юнктура дозволяють їм разом з маленьким «стейком на вітрині» задешево впарювати клієнтам вже цілі неїстівні скелети, замасковані під м’ясо. В подальшому ланцюжку ці «скелети» перепродають вже дорожче кінцевим клієнтам — рекламодавцям, які ламають голову – чому ж при таких великих порціях усі залишились голодними і нема реальних замовлень!?

В результаті, шахрайство з фродом в інтернет-рекламі перетворилося на глобальну мережеву проблему, яка загрожує ринку як такому.

Яка частка фальшивого трафіку і які збитки це завдає

Розуміючи це, серйозні гравці, які працюють на сталу перспективу, навіть дозволяючи собі деколи невеличкий мухльож з показниками трафіку, намагаються не переступати межу. Вони створюють організації, асоціації та бюро, проводять дискусії, публікують дослідження, щоб протидіяти нестримним апетитам шахраїв. Разом з тим, паралельно розвиваються все нові й нові способи та схеми маніпуляцій з трафіком, а ринок і рекламодавці несуть колосальні, аж ніяк не заплановані збитки.

Зважте на хвилинку – в нещодавньому дослідженні Juniper, ведучої міжнародної агенції з консалтингу в цифрових технологіях зазначається, що в 2019 році втрати від шахрайства з інтернет-рекламою досягнуть рекордних 42 млрд доларів США!!!.

Це на 21% більше, ніж втрати минулого 2018 року — 35 млрд.

В статті «Забудьте підроблені новини — це фальшивий трафік, про який вам потрібно турбуватися», впливовий адвокат по інтернет-спорам Сереніті Гіббонс пише: «ЗМІ стали полем битви. По всіх каналах натиск фальшивок. Помилкові новини, фальшиві маркетингові заяви, фальшиві авторитети, фальшиве обслуговування клієнтів. Значна частина цієї підробки фінансується за рахунок реклами, і найбільша річ, яку вони продають, це фальшивий трафік». Вона впевнена, що на ринку один долар з кожних трьох втрачається в результаті шахрайства з рекламою.

Діаграма втрат рекламного ринку від фрод-трафіку

Її колега, не менш авторитетний ветеран рекламної індустрії, автор блога Ad Contrarian Боб Хоффман  у коментарі до великого дослідження впливового ЗМІ «Блумберг», присвяченого фроду  зазначає:

«Найсмішніше, говорить Боб, що рекламодавці тепер далекі як ніколи від вирішення проблеми з тим, яка ж частина рекламного бюджету працює. «Ніхто не знає точних цифр, але, напевно, близько 50% від того, що ви витрачаєте на онлайн-рекламу, у вас просто крадуть».

Інший відомий спеціаліст Елі Мартін, директор з продажу на eZanga.com, в статті «Як шахрайство з рекламою руйнує Інтернет» ще у 2016 році застерігав — «В цьому році (2016) через шахрайства з рекламою будуть втрачені мільярди, а від ботів вийде до 37 відсотків показів реклами. Фактично рекламне шахрайство знаходиться на шляху до того, щоб стати другим за величиною організованим злочинним підприємством».

Як бачимо, минуло лише три роки з моменту його публікації, і фрод-шахраї наблизилися за прибутками до рівня глобального наркоринку.

Чому фрод-трафік так важко приборкати — на прикладі України

В Україні інтернет-спільнота більше схожа на лікарську. В тому сенсі, що гравці ринку дуже неохоче критикують, чи коментують дії своїх колег по темі фрод-трафіку. Тим самим наче визнаючи, що без шахрайства з рекламою та маніпуляціями з трафіком в наш час, взагалі, витримати конкуренцію на ринку неможливо. Це як платна медицина без зайвих процедур, аналізів та препаратів – як вона тоді гроші заробляти буде? Тим більше, в нас поки що немає авторитетних і потужних регуляторів з відповідними повноваженнями та й законодавча база в цьому сегменті практично відсутня. І це дає перевагу для інтернет-шахраїв.

Користуючись слабкістю контролю, останні можуть поводитись досить агресивно, змінювати тактику, проникати в системи, заманювати все нові сайти в свої тенета, ловлячи тих на жадібності та любові до ситуативної вигоди. А прогалини в законодавстві та відсутність затверджених нормативів і правил чесної гри дозволяють їм легко уникати будь-якої, навіть соціальної відповідальності.

В результаті, вітчизняні інтернет-експерти, веб-аналітики, а також профільні спеціалісти з таких поважних організацій, як Бюро Інтерактивної реклами України (Interactive Advertising Bureau – IAB), або Інститут Медіа Аудиту, загалом визнаючи цю проблему, залишаються скоріше пасивними радниками, ніж реальними борцями з фродом. Вони можуть оцінювати тенденцію, узагальнювати  показники, давати поради, способи виявлення і боротьби, проте навряд чи стануть викривати конкретних шахраїв – генераторів фрод-трафіку.

Зокрема, в 2018 році Бюро презентувало документ про види шахрайського трафіку, а згодом — рекомендації по боротьбі з цим кричущим злом від реклами. Ознайомитись з цими документами можна за посиланнями:

https://iab.com.ua/wp-content/uploads/2018/09/IAB-Ukraine_Borotba-z-FRAUD.pdf

https://iab.com.ua/wp-content/uploads/2018/08/IAB-Ukraine-Vydy-Fraud.pdf

Експерти відзначають, що IAB намагається глибоко аналізувати фрод з технологічних позицій його виявлення, і пропонує цілий набір методів боротьби з фродом. Але, як зазначають у дослідженні: «Все це інформація для фахівців, що мають великий досвід в programmatic, — пишуть IT-журналісти Єгор Болтрик і Петро Фіалко. — Пересічному видавцю або рекламодавцю є сенс звертатися до великих гравців — рекламних агенцій, що володіють не тільки знаннями, а й інструментарієм (метриками, треккерами і експертизою). В свою чергу, у Бюро Інтерактивної Реклами радять майданчикам не тільки впровадити інструменти ads.txt, а й прислухатися до рекомендацій IAB».

Проте в Україні найближчим часом навряд чи варто очікувати конкретних результатів чи викривань у боротьбі з фродом. А от за кордоном вже зрозуміли всю серйозність проблеми і розпочали системну протидію.

Найгучніший приклад викриття фрод-сітки світового масштабу — це ситуація з Methbot — бот-фермою, яку викрили White Ops у 2016 році. Вона завдавала шкоди ринку в розмірі $ 5 млн кожен день. Тільки після виходу в паблік інформації про викриття, ринок почав ворушитися і щось міняти — почали говорити про ads.txt, supply pass optimization і так далі.

Аналізуючи проблему, ми знайшли лише одне більш-менш ґрунтовне дослідження, що стосується ситуації з фрод-трафіком в Україні.

В матеріалі «Контрактів» Рекламодатели не хотят платить за фальшивый трафик робиться спроба аналізу бот-ринку та наводяться думки вітчизняних експертів.

«Адекватної статистики немає, у нас є міжнародні трекери, які ми часом запускали, там було від 10 до 30% фрода в залежності від ресурсу, але в основному це були ненадійні IP. Але справа в тому, що для глобальних систем багато українських та російських IP поки вважаються сірими», — пояснює Ярослав Холод, Head of programmatic Admixer-Україна.

Відчувають фальшивий трафік і в тізерних мережах. «В середньому, на 100 конверсій з кожним роком доводиться витрачати на 20% більше бюджету для отримання того ж результату», — ділиться своїм болем керівник проекту Lentainform Сергій Латаш.

Якщо брати історію проблеми фрод-трафіку в Україні, то вона починається ще з 2000-х років. В дослідженні зазначається, що на початку двохтисячних, вітчизняні клієнти, нерідко спантеличувалися проблемою: «бачу статистику, не бачу результат». Але тільки з розвитком programmatic (людською мовою — автоматизацією медіазакупок) і, в якійсь мірі, глобальних систем метрик, трекінгів і самих рекламних систем, з’явилася можливість спочатку для аналізу, а потім вже і для контролю банерної реклами, пишуть журналісти Контрактів.

У питанні, хто страждає найбільше від шахрайства з фродом, експерти сходяться на думці, що у програші всі, окрім самих шахраїв.

«Якщо рекламодавець фактично поніс збиток, то це не означає, що ad-tech пронесло. Рекламодавець зменшує обсяги витрат на той чи інший канал — і все, вся екосистема страждає, — пояснює Сергій Латаш. — Кожен інцидент з фродом — це удар по іміджу ринку в цілому».

«Падає довіра до закупівлі в онлайні, були прецеденти, коли повертали бюджети в телебачення, «наружку», в пресу і т.д. Через те, що хтось обпалювався на фроді», — згадує Ярослав Холод.

Також страждають і сайти, які підвищують свої показники через фрод-трафік. Викриті на халтурі, немає значення свідомої чи несвідомої, майданчики потрапляють в стоп-фільтри не тільки локальних мереж і агрегаторів, а й великих пошукових систем, які можуть відчутно занижувати їх трафік та й, взагалі, блокувати рекламу, як це роблять Гугл або Яндекс.

Хто за цим стоїть?

Журналісти «Контрактів» стверджують, що змогли отримати коментар у власника вітчизняної фрод-мережі, який, щоправда, не забажав відкривати своє їм`я.

«В залежності від завдань і певних нюансів, прайс коливається від 30 до 100 доларів за 10 тисяч роботизованих «переглядів». Бот навіть може переходити по певному посиланню або «натискати» на певне банеро-місце», — говорить господар вітчизняної бот-мережі.

Автори статті пишуть, що за словами представників «господарів ботів», найбільші фальшиві мережі, та й, взагалі, фахівці знаходяться в Ізраїлі. Але це ніяк не заважає їм лити український, російський або чисто північноамериканський трафік.

«Смішно спостерігати, як експерти від реклами радять використовувати Scalarr, Forensiq, FraudScore, Kraken, 24 metrics, Fraudlogix, та ми ж перші, хто їх купує і тестує», — наводять Контракти зухвалий коментар боса ботів.

Як вдалося дізнатись з власних джерел, з експертів фрод-трафіку глузував ніхто інший, як хазяїн мережі Traffim, яку нещодавно викрили на масштабних фрод-махінаціях саме рекламодавці. З відкритих джерел відомо, що це ніхто інший, як Йосип Пінтус, якого у вузьких колах називають батьком вітчизняного бот-трафіку. Віддаючи данину його безумовному таланту підприємця та генія медіа-комунікацій, варто зазначити, що методи його останнього проекту traffim.com — перевершили будь-які відомі межі шахрайства, що були раніше.

Як працює шахрайська схема Traffim

Скарга на форумі вивела нас на веб-аналітика, що назвався Олегом, який згодився прокоментувати ситуацію і надати докази шахрайства traffim.com за умови, що ми не розкриємо його особу. «Розумієте, мені ще у цій сфері працювати – не хочу підставлятись». Він працює як фрілансер із Google та ІАB, а також консультує кілька сайтів та онлайн-магазинів. Саме він консультував рекламодавців, які запідозрили шахрайство зі сторони Traffim. Вірніше, ці рекламодавці спочатку запідозрили сайти, з якими вони співпрацювали.

Після скарг рекламодавців, директор одного з сайтів розмістив пост на профільному форумі, де описав сутність проблеми.

«Хочу поделиться проблемой. У нас на сайте откручивается google реклама. Есть и свои банеры. Последние несколько месяцев покупали трафик на traffim. Трафик по цифрам хороший, очень дешевые клики. Но в какой-то момент возникло подозрение, что там используют роботов, скликивающих рекламу, а не реальных пользователей. Почему так думаем — показатель CTR по нашему сайту от traffim достигает 100% и больше, спецы говорят, что так не бывает. Мы бы, конечно, радовались, что каждый посетитель, приходящий с traffim кликает нам банеры, деньги не пахнут). Но показатель отказов у нас по traffim почти всегда больше 90%, что явно выглядит очень странным, как будто к нам заходят только чтобы кликнуть на банер!!!! Может кто-то подскажет, есть ли способ проверить чистоплотность такого партнера и качество его трафика? Очень важно понять, как себя вести, потому что у коллег google заблокировал показы как раз из-за накруток ботов, а мы не хотим прогореть) И наши партнеры кривятся что показываем десятки тысяч показов, а конверсия — почти нулевая, типа мы аферисты. кто-то знает, что это такое

В цьому дописі розкривається сутність шахрайства. Коли до мене звернулась одна поважна компанія, що розміщувала рекламу на цьому сайті, я порадив, перш за все, запросити дані з google analytics, — розповідає Олег.

«Коли вони надали скріншоти аналізу трафіку, я спочатку не повірив, що таке, взагалі, можливо! Такого рівня шахрайства система ще не знала. Дивіться самі:

Таблиця 1 показує  95.53% відмов користувачів, а середня тривалість сеансу лише 21 секунда. І це не випадковість, а щоденна картина! Це означає, що 95% користувачів, які потрапили на сайт по трафіку traffim.соm, пробули лише на одній сторінці сайту всього 21 секунду, а потім пішли геть. Нічого не почитали, не подивились, але натомість, встигнули клікнути на рекламний банер. Такий показник може бути хіба що при голосуванні на якусь цікаву й гостру тему, що буває дуже рідко, і тут явно не цей випадок. Отже, в даному випадку маємо явну ознаку фальшивого трафіку», — роз`яснює експерт.

Тут саме насторожує показник відмов, бо навіть у відриві від CTR, якщо показник відмов вище за 35% — це вже привід хвилюватися, вважає авторитетний спеціаліст по аналітиці Авинаш Кошик у аналітичному матеріалі, присвяченому відмовам.

Все стає зрозумілим, коли дивишся на таблицю №2 . Вона показує, що з 16 088 користувачів, які прийшли від Traffim по рекламі GOOGLE клікнуло 11 999 користувачів. Середній показник CTR склав неймовірних 74,58%!!!

Далі проаналізуємо цю неймовірну середню цифру. Бо диявол, як кажуть, криється у деталях!

Таблиця 3 демонструє, як розподіляються кліки по рекламі на десктопних (стаціонарних) і мобільних пристроях.

І ось яка цікава річ з цього виходить:

  • Кожен користувач, який заходив на цей сайт з комп’ютера, клікав на рекламу у середньому 1,5 рази. Відповідно, показник CTR складає 141,43%!!! Це означає, що 7 873 користувачів, які прийшли з системи Траффім на сайт, на рекламу Гугла натиснули 11 135разів !!!!

Значно скромнішими виглядають показники по мобільних пристроях (див. рядочок нижче). Тут CTR у п’ять разів менший і складає «всього» 18,95%!!! Зокрема, із 8 998 користувачів на рекламу Гугл натиснули «всього» 1 705 разів! Це можна пояснити тим, що мобільний трафік менший за об’ємом і його набагато важче накручувати, бо шахраям потрібно налаштовувати боти на кожний вид телефонів і тип з`єднання.

«Хоча навіть 18% CTR у банерній рекламі – це дуже високий, нереальний показник конверсії, якого без шахрайства можна досягти лише на дуже короткий проміжок часу, в окремому сегменті геніально продуманої рекламної компанії з інноваційним продуктом та бездоганним таргетуванням. В даному випадку нічого подібного й близько немає, що прямо вказує на роботу фрод-ботів. У Траффім поєднали непоєднувальне – надвисокий СТР и надвисокий показник відмов», пояснює веб-аналітик.

Можна не сумніватись, що подібні цифри накруток зі сторони Traffim будуть і на інших сайтах, що співпрацюють з цією мережею. Якщо прикинути час та охоплення цією мережею — то цифра збитків може складати десятки мільйонів гривень, загальні втрати рекламодавців від шахраїв в Україні лише за останній рік можуть скласти до 100 млн гривень! — вважає експерт.

Головна проблема, в чому сходяться всі експерти, навіть не в тому, що 30% грошей на рекламу з`їдаються ботами. Якби це був середній показник по ринку, де кожен рекламний гравець, за домовленістю з колегами, щоб не обвалити ринок, «тирив» не більше 30% бюджету замовника, тоді як 70% були гарантовано відпрацьовані реальними заходами/кліками живих людей — тоді б це був лише ринок, де вас «обважують», де ви переплачуєте, але маєте сталу конверсію і реальних клієнтів.

Але ж насправді на digital ринку немає ніяких середніх цифр допустимого махлювання, яких +- 10% дотримуються всі, щоб не обвалити весь ринок. Існує колосальна диспропорція між «лояльними» накрутчиками і безпардонними шахраями, які просто грабують рекламодавців, користуючись жадобою сайтів до дешевого трафіку.

З іншого боку, ринок фальшивого трафіку в умовах непрозорості та необізнаності більшості гравців, процвітає на тих сайтах, де женуться за ситуативними показниками та прагнуть в будь-який спосіб збільшити свою рекламну привабливість для таких самих необізнаних рекламодавців.

Але слід пам’ятати – гарні на вигляд показники – це як те фальшиве золото з казки, яке згодом в кишенях перетворилося на глиняні уламки. Рано чи пізно мильна бульбашка гонитви за дешевим трафіком лускає і тоді спливають ось такі видатні махінатори.

Це далеко не повний перелік сайтів, що купують трафік у Траффім, або працюють по обміну:

https://news-fast.com/

https://sobytiya.net/

https://ukranews.com/

https://vesti.ua/

http://agrimpasa.com/

https://mhub.top/

https://politeka.net/

https://ujew.com.ua/

https://zn.ua

https://www.rbc.ua

Як бачимо, тут присутні цілком авторитетні і поважні видання, але й є такі, що були спіймані на масштабних фальсифікаціях і розповсюдженні фейкових новин — останній скандал з блокуванням Фейсбуку вітчизняних аккаунтів.

В такій ситуації боротьба з аферистами в Україні лягає виключно на самих потерпілих, які здебільшого навіть не здогадуються, чому їх рекламні бюджети приносять настільки малу конверсію.

Як вичислити фрод-шахрая

Зазвичай шахраї маскуються під цілком респектабельні компанії, тізерні мережі, які співпрацюють з відомими брендами та популярними майданчиками.

Зокрема, Траффім маскується під тізерну мережу, яка хизується партнерством з такими авторитетними пабліками як ТСН, УНІАН, УКРІНФОРМ та ін. Щоправда, ніяких відповідних доказів вказаного  партнерства на цих сайтах ви не знайдете. Хіба що вони теж купували дешевий трафік у Траффім? Тоді  таким партнерством нема чим пишатися.

Зокрема, сайт не має знаходитись на безкоштовному хостінгу, там мають бути лічильники з вільним доступом до статистики, не менше 1000 відвідувань за добу та пристойні матеріали. Ще більше вимог до рекламних об`яв. Так, зрозуміло, що з шахраями і проблемними сайтами Траффім не бажає мати справу! Бо ця ніша зайнята.

А Google що?

Можна зрозуміти ті сайти, які вже мають чималеньку аудиторію і купують трафік в доповнення до своїх реальних показників. Тоді навіть якщо частина трафіку виявиться фальшивою і про це дізнаються рекламодавці, є шанс, що вони не луснуть водночас і не згублять свою репутацію остаточно. Особливо, коли можна буде прикинутися жертвою обману, вибачитись і все звалити на махінаторів, які потайки замінили реальний трафік на фальшивий. Але ж деякі сайти обирають шахраїв на кшталт Траффіму, як єдине джерело трафіку!

«Я знаю, що кілька сайтів, де 90% трафіку заходило саме з Траффіму, вже поплатились за необачність і бажання швидко заробити гроші на гугл-рекламі.  GOOGLE, не зважаючи на те, що український сегмент займає в їх прибутках безкінечно малу суму, заблокував свою рекламу, і вони лягли нижче плінтуса. «Ми не знали, ми не думали, нас ошукали…», але це нікого вже не хвилює. Отже, ігрища з фрод-трафіком можуть вартувати сайтам, навіть цілком поважним, існуванням як такого. І лише справа часу, коли їх зловлять на гарячому», — коментує ситуацію Олег.

Кліки і покази. Які заходи приймає Google для боротьби з недійсним трафіком.

В GOOGLE запроваджують автоматичне повернення коштів за підроблений трафік.

А нещодавно, «Уолл-стрит джорнел» оприлюднив матеріал, де повідомив, що Google Alphabet Inc згодилась компенсувати рекламодавцям гроші за рекламу, куплену на сайтах з шахрайським трафіком. Щоправда, це відбулося лише після судового процесу.

Отже, рекламодавцям самим треба виступати як контролери й піклуватись про якість трафіку тих сайтів, з якими вони співпрацюють. Експерт порадив рекламодавцям спиратись на дані з google analytics – саме вони можуть надати беззаперечні докази шахрайства (покрокова інструкція – трохи нижче).

Це важливо ще й тому, що шахраї навчилися пристосовуватись до методів автоматичного виявлення ботів.

Як дізнатись, що ваш трафік фальшивий і не потрапити в пастку шахраїв

За статистикою, більше 50% онлайн-стартапів, інтернет-магазинів, інформаційно-розважальних, новинних, тематичних сайтів та сервісів онлайн-послуг загинаються в перші півроку від неможливості розкрутитись у певний відрізок часу, маючи обмежений рекламний бюджет, який майже весь йде на онлайн-рекламу. Одним з факторів, які напряму впливають на успіх бізнесу, є грамотна рекламна компанія.

Зазвичай рекламодавці прагнуть обирати «кращі умови за меншу ціну». Це коли за відносно невеликі кошти забезпечується велика кількість показів і кліків. Та всіх, перш за все, цікавить конверсія – реальна користь, яку можна побачити, порахувати. Але гарна початкова конверсія – співвідношення показів до кліків (CTR) далеко не завжди означає гарну кінцеву конверсію у вигляді замовлення (проплати) товару чи послуги.

Ситуація з Traffim, на жаль, є типовою для сучасної України. Якби не настільки завеликі апетити керівництва цього обмінника та ініціатива певних сайтів та рекламодавців, шахрайство могло б процвітати безкінечно довго. Та й зараз, коли інформація стала публічною, навряд чи слід очікувати, що сайти, які отримують та перепродають дешевий фрод-трафік, кардинально змінять тактику. Звичайно Гугл, Яндекс мають свої прийоми боротьби з шахрайством, але не вони потерпають від махінацій, отже не вони будуть проявляти ініціативу. Українська фрод-частка дуже мала в океані рекламного трафіку і потоку грошей. Отже, рекламодавці мають захищати себе самі.

Якщо ви запідозрили, що вашу рекламу склікують боти треба зробити наступні кроки.

Перший крок

Замовте роздруківку google analytics по сайтах, де розміщені ваші банери

Другий крок

Подивіться на показники відмов.

Якщо показник відмов по сайту складає більше 50% — це ознака шахрайства.

Третій крок

Подивіться на показники CTR, якщо цей показник перебільшує 15% — це вже підозріло. Якщо CTR більше 30% або навіть більше 100%, як це зазвичай було у Traffim – значить, що ваші гроші крадуть боти, реальні клієнти до вас не приходять, і ви збанкрутуєте швидше, ніж думаєте.

Гугл про показник CTR

Будьте активнішими, пишіть скарги, робіть скріни доказів і пости в соцмережах, викривайте шахраїв, бо це може стосуватись кожного! Сподіваємось, що цим матеріалом ми розпочнемо велику компанію по боротьбі з фрод-трафіком в Україні, і це стане запорукою розвитку цивілізованого діджитал-ринку. Ринку, де всім гравцям вистачає законного прибутку, де лідерами стають у чесній конкуренції, де змагаються креативи, таланти і прозорі технології, а не відверте мухлювання, безкарність і зневага до будь-яких норм.

Світлана Манжлай, Віктор Приймак, спеціально для «Антікор»

Довідка щодо показників CTR

В матеріалі який CTR вважається нормальним  даються цифри, що гарним показником є 3-5%. Тобто, коли 5 людей зі 100, яким показали банер чи об’яву, клікнули на неї – це вже добре! Рекламні і маркетологічні генії можуть на верхньому піку підвищувати CTR до 10-15%.