Європа витратить на кібербезпеку майже удвічі більше, ніж на диджиталізацію

10 декабря 2019, 11:54
Поки міністр кібербезпеки вважає, що «роль кібербезпеки трохи перебільшена», поглянемо що про кібербезпеку думають у ЄС. Ми ж все ще прагнемо до ЄС, так?

Дякуючи Oksana Prykhodko, на очі мені попався матеріал про Засідання громадського органу асоціації Україна-ЄС – двосторонньої Платформи громадянського суспільства (ПГС), де згадувалася Цифрова Програма Європи (Digital Europe Program) на 2021-2027 роки.
Звісно, глянув на першоджерело. Усе читати часу не маю, але головні тези (2 сторіночки з картинками) все ж коротенько прокоментую. Тому що це важливо показати нашим диджіталізаторам.

Загалом на Програму планується виділити 9,2 мільярди євро. Мене вразила не сума, а саме пропорції, на які саме цілі ЕС планує витрачати ці гроші.

  • Супер-комп’ютер та відповідні можливості: 2,7 мільярда
  • Штучний інтелект: 2,5 мільярда
  • Кібербезпека: 2 мільярда
  • Розвиток цифрових навичок: 0.7 мільярда
  • Широке використання цифрових технологій у сіспільстві (по нашому «диджиталізація»): 1,3 мільярда

Розумієте, так?

На кібербезпеку майже удвічі більше, ніж на диджиталізацію.
При тому, що стратегії кібербезпеки в ЄС давно написані та впроваджуються, кібер-законодавство існує та виконується, рівень взаємодії між приватним та державним сектором на порядок краще, ніж в Україні. А ще у країнах ЄС працюють тисячі CERT/SCIRT/SOC різних форм власності. Запущені десятки успішних проектів з обміну інформацією про інциденти, відбувається активна взаємодія з кібер-спільнотою та кібер-бізнесом, в кібербезпеку інвестуються величезні суми.
Сучасний рівень національної кібербезпеки України схожий на рівень кібербезпеки ЄС десь 10-15 річної давнини.
Але все одно, ЄС серйозно продовжує серйозно інвестувати у кібербезпеку.
А в Україні віце-прем’єр міністр-міністр диджиталізації публічно заявляє «роль кібербезпеки трохи перебільшена». І не планує жодної копійки на це витрачати.

Автор допису https://tinyurl.com/tmtoat7 стверджує, що “ЄС, який зараз запускає два великі проекти в Україні у сфері кібербезпеки,».
Якщо це правда, і саме на ці проекти розраховує #УрядТехнократів, то треба щоб європейські експерти, які приїдуть в Україну реалізовувати ці кібер-проекти, спочатку уточнили у пана Федорова – що саме він мав на увазі, і чи не слід їм одразу поїхати додому та зекономити кошти європейський платників податків.

Я не знаю наскільки ефективні внутрішні комунікації всередині зеленої команди, але Секретар РНБО пан Данілов вважає кібербезпеку однією з головних проблем: війна на Донбасі, територіальна оборона та кібербезпека https://tinyurl.com/sadvxv5

Це опосередковано підтверджує мою підозру, що 18 мільярдів гривень, закладених на 2020 рік на потреби РНБО, все-ж таки будуть використані і на якісь кібер-програми також. Побачимо.

Бережімося.